logo

14

توانبخشی دهلیزی:
شکل خاصی از درمان در نظر گرفته شده برای کاهش مشکلات ناشی از اختلالات دهلیزی است. این برنامه مبتنی بر ورزش و ارائه تمرینات خاص و متناسب با مشکلات فرد می باشد و به طور عمده برای کاهش سرگیجه، گیجی و خطر افتادن طراحی می شود. در ادامه به توضیح انواع این تمرینات می پردازیم:
1- درمان سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم: سرگیجه وضعیتی، یک بیماری خوش خیم است ومعمولا نیازی به درمان ندارد. درمان دارویی فقط برای کنترل حالت تهو وسرگیجه شدید داده می شود. درمانگر با توجه به سمت درگیری و مجرای مبتلا مانور مخصوص را برای بیمار انجام میدهد.
2- جایگزینی حسی: اين روند بطور محدود جايگزيني يكي از اجزاي تعادلي را به جاي جزء ناسالم فراهم مي آورد. مثلاً يك سيستم آسيب ديده توسط دریافت حسی سيستم بینائی يا حسی حرکتی يا درک حس عمقی، بطور محدود جايگزين مي شود. به زبان ساده تر در اين روند تطابقي، يك سيستم درصدي از فعاليتهاي سيستم ناقص يا خراب را به عهده مي گيرد . مي توان تصور نمود كه اين جايگزين ها در موارد : آسيب دو طرفه سیستم تعادلی ، نوروپاتي محيطي بارز و در نهايت در كوري بسيار مهم هستند .
3- تمرینات سازگاری: این تمرینات طوری طراحی می شوند که بیمار با انجام آنها کاهش در علائم ناشی از اختلال تعادل خود را حس کند.
لازم به ذکر است که قبل از شروع هر رویکرد درمانی، شنوایی شناس، با یک مشاوره توانبخشی دقیق فرد را از بیماری خود مطلع کرده و با توضیح پاتوفیزیولوژی ( در سطح سواد بیمار) وی را از چگونگی تاثیر بیماری بر سیستم تعادلی و روند درمان آگاه می سازد و همچنین با استفاده از پرسشنامه های مخصوص ،اشراف کاملی بر تاثیرات بیماری بر زندگی فرد پیدا کرده و از این اطلاعات در جهت طراحی برنامه توانبخشی مورد نیاز مراجع، استفاده میکند و همچنین این پرسشنامه ها ابزاری هستند برای بررسی تاثیرات درمانی بدین صورت که فرد مبتلا و یا خانواده فرد، بعد از اتمام دوره درمانی خود و مشاهده نتایج تغییر یافته در پرسشنامه ها به صورت مستند از روند بهبودی خود مطلع می شود.

 

توانبخشی تعادلی | سمعک